Terapia Energotonowa (R) - główne założenia metody

Terapia Energotonowa - Przykłady zastosowania terapii energotonowej

Spis treści

22. Ogólne i lokalne zmniejszenie bólu według zasady przeciwnego podrażnienia
SimulFAM®X 100 Hz

 • Zmniejszenie bólu dzięki SimulFAM®X 100 Hz jest istotną częścią terapii.
 • Ten objawowy efekt przeciwbólowy ma miejsce do czasu zadziałania leczenia przyczynowego, jakim jest SimulFAM®i.
 • Informacja bólowa jest przekazywana do mózgu poprzez nerwy czuciowe. Stosując zasadę przeciwnego drażnienia SimulFAM®X 100 Hz 100 impulsów na sekundę wysyłanych jest do mózgu poprzez nerwy czuciowe. Ta informacja nakłada się na informację bólową, dlatego też mózg gubi się w tej wielkiej ilości informacji i ma zakłócony odbiór informacji o bólu.
 • Działanie przeciwbólowe odbywa jest lokalnie podczas miejscowego zabiegu albo ogólnie w szyjnym odcinku rdzenia kręgowego.
 • W zależności od rozpoznania zalecane jest działanie lokalne lub centralne (ogólne).
 • Zaletą ogólnego działania przeciwbólowego w szyjnym odcinku rdzenia kręgowego jest fakt, iż cała informacja o bólu zlokalizowanym poniżej jest blokowana i nie dociera do mózgu.
 • U pacjentów w objawami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego, widoczne jest ogólne zmniejszenie bólu, jako że objawy bólowe mogą być bardzo obszernie zlokalizowane. Energia przepływa z jednego końca kręgosłupa do drugiego.
 • U pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych lokalne zmniejszenie bólu widoczne jest przy zastosowaniu SimulFAM®X 100 Hz. Ilość energii jest dostosowana do tolerowanej stymulacji, od elektrody na przedniej części uda do elektrody na umiejscowionej na łydce.

22.1. Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych

Pacjent próbuje uniknąć bólu zmieniając postawę i unikając obciążenia chorej kończyny, dlatego też często w artretyźmie kolan występuje uczucie bólu w kolanie, które aktualnie nie jest objęte zmianą chorobową. Zaleca się wykonanie zabiegu również na zdrowe kolano.

Podłączanie

Technika aplikacji

 1. kanał czerwony całe ciało ( SimulFAM®i)
 2. kanał zielony po jednej elektrodzie bocznie i przyśrodkowo na chory staw kolanowy (SimulFAM®i)
 3. kanał żółty jedna elektroda pionowo na przedniej, środkowej części uda, druga elektroda na środku łydki chorej kończyny dolnej (SimulFAM®X 100 Hz)
 4. kanał niebieski po jednej elektrodzie bocznie i przyśrodkowo na zdrowy staw kolanowy (SimulFAM®i)

22.2. Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego

U pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego obserwowane są nie tylko dolegliwości bólowe samego biodra, ale również zmiany postawy ciała pacjenta próbującego uniknąć bólu, zmiany statystyki ciała oraz dolegliwości kręgosłupa. W takiej sytuacji proponuje się leczenie podobne, jak w przypadku dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Podłączanie

Technika aplikacji

 1. kanał czerwony całe ciało ( SimulFAM®i)
 2. kanał zielony po jednej elektrodzie zewnętrznie na wysokości prawej i lewej głowy kości udowej (SimulFAM®i)
 3. kanał żółty jedna elektroda grzbietowo na kręgosłupie na wysokości L3-L-5, dwie elektrody pionowo na przednich środkowych częściach ud (SimulFAM®X 100 Hz)

22.3. Zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego

W zespole bólowym kręgosłupa lędźwiowego ból często występuje nie tylko w tej okolicy, ale również może promieniować dodatkowo do kończyn dolnych.

Podłączanie

Technika aplikacji

 1. kanał czerwony całe ciało (SimulFAM®i)
 2. kanał zielony dwie elektrody na brzuchu poprzecznie, jedna elektroda poprzecznie na dolnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa (SimulFAM®i)
 3. kanał żółty po jednej elektrodzie po obu stronach miednicy (SimulFAM®i)
 4. kanał niebieski jedna elektroda na kręgosłupie na wysokości L1 - L3, dwie elektrody na tylnej części uda chorej kończyny dolnej (tzn. wzdłuż promieniowania bólu) (SimulFAM®X 100 Hz).

22.4. Zespół bólowy bark - ramię

W związku z ograniczoną ruchomością oraz obawą przed wystąpieniem nagłego bólu przy wykonywaniu ruchów złożonych, pacjent z zespołem bólowym bark - ramię przyjmuje postawę ochroną przed bólem. Charakteryzuje się ona nieznacznym uniesieniem barku, głowa zgięta w stronę bólu, ramię w pozycji zgiętej. Taka postawa prowadzi do napięcia mięśni czworobocznego i równoległobocznego, jak również do niewłaściwej pozycji kręgosłupa szyjnego.

Podłączanie

Technika aplikacji

 1. kanał czerwony całe ciało (SimulFAM®i)
 2. kanał żółty jedna elektroda na górnym odcinku kręgosłupa piersiowego, druga elektroda pionowo w górnej części ramienia (SimulFAM®X 100 Hz)
 3. kanał zielony elektrody samoprzylepne od przodu i od tyłu stawu barkowego (SimulFAM®i)
 4. kanał niebieski po dwie elektrody samoprzylepne po obu stronach kręgosłupa szyjnego na wysokości C6/7 i Th1 wzdłuż przebiegu wstępującej części mięśnia czworobocznego (SimulFAM®X 100 Hz).

Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu udało nam się przekazać założenia nowoczesnej metody terapeutycznej jaką jest TERAPIA ENERGOTONOWA® W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy Państwa do kontaktu z nami.

Kategorie

^ Top